Lapenes

Lapenes – praktiskas un romantiskas

Karstās vasarās, lietainos rudeņos, siltos pavasaros lapenes ir tās, kuras spēj dārzu piepildīt ar negaidītu, romantisku noskaņu. Kādēļ ieturēt maltīti telpās, ja dārzā vai pagalmā viss garšo labāk? Neļauj laika apstākļiem ietekmēt savu izvēli arī ciemiņu uzņemšanai!

Dārza lapenes pieejamas dažādos projektos un stilos, būvētas no metāla, akmens, koka u.c. Lapenes būvniecība ir tā, kuru speciālisti dārza iekārtošanas plānā iesaka likt kā vienu no pēdējiem posmiem, jo no svara ir tas, kā izskatīsies pats dārzs. Ar lapeni var panākt mājīgu atmosfēru, taču, ja blakus esošās ēkas un dārza stils krasi atšķirsies, lapene ainā var ienest arī ne tik labu sajūtu. Dārza lapenes idejas iesakām pārspriest ar dizianeri un interjera speciālistu, kurš, izmantojot dažādas detaļas un akcentus, spēs panākt to, ka māja un dārza lapene iegūst vienotas noskaņas.

Universāli lapeņu projekti, kas  nederēs katram dārzam un pagalmam

Lapenes cena noteikti būs atkarīga no izvēlētā projekta un materiāliem. Lielu cenas apjomu nosaka jumta seguma izvēle. Lapenes izgatavošana pieprasa ievērot trīs parametrus: lapenes pamats, nesošās sijas un jumts. Tas nozīmē, ka, plānojot lapeni, katram šim parametram ir jāpieiet īpaši rūpīgi, atlasot izdevīgākos materiālus un piemērotāko tās konstrukciju. Stilistiski koka lapenes jumtam dizainiski labi izskatīsies koka jumta segums, taču parasti eksperti iesaka lapeņu jumtiem izmantot blakus esošās mājas jumta segumu. Ja lapenes projektam pieiesiet nopietni, lapenes rasējumi tiks veidoti īpaši un atbilstoši Latvijas laika apstākļiem.

Mūsdienās lapenes konstrukcija, stils un dizains var būt ļoti dažāds, pat netradicionāls. Deviņdesmitajos gados gan dārzu gan lapeņu stilistikā dominēja Japānas tradīcijas. Tagad tendences ir mainījušās. Dārzos un pagalmos arvien biežāk ienāk historicisms un eklektisms, kas ļauj pludināt dažādus arhitektūras stilus. Koka nojumes konstrukcija parasti ir atvērta tipa, taču praktiskāk vienmēr būs izvēlēties lapenes ar slēgtām sienām. Lapenes projekts ar slēgtām sienām ir izdevīgs, jo tajās var iebūvēt logus, kurus ir iespējams izņemt gadījumā, ja ir vēlme pēc svaiga gaisma vai vairāk saules gaismas. Protams, pirms tiek izstrādāts pats lapenes projekts, ir nepieciešams skaidri izplānot, kurā vietā pagalmā atradīsies šis jaunais objekts. Svarīgi ir noskaidrot, no kuras puses kurā dienas laikā spīd saule un kādi vēji appūtīs lapeni. Visizdevīgāk tomēr to būs būvēt aizvējā, ja tas ir iespējams. Lai izvairītos no tiešiem saules stariem, lapeni var būvēt zem viena vai vairākiem kokiem. Ir jānovērtē arī tāds faktors, kā kaimiņi. Lai ievērotu savu privāto zinu, teritoriju norobežo ar dekoratīviem stādiem, vai lapenē sakarinātām zaļumu virtenēm. Tas telpu ierobežos un kaimiņu acij noslēps jūsu darbības. Ja lapene tiek būvēta pie sētas, kaimiņu sētas pusi iesakām “taisīt ciet”, lai dotu privātumu arī pašiem kaimiņiem. Ja lapene paredzēta ballīšu organizēšanai un viesu izklaidēšanai, lapeni tomēr nevajadzētu uzstādīt tuvu kaimiņu teritorijai. Tādejādi jūs saglābsiet gan kaimiņu mieru gan jūsu savstarpējās attiecības.

Lapenes pamatiem jābūt kārtīgiem, stipriem un nekustīgiem. Neatkarīgi no tā, kādā stilistikā ir būvēta māja un pati lapene, pamatiem vienmēr iesakām izvēlētiem – koka dēļus, betonu, bluķus vai baļķus. Jāatceras, ka lapenes pamati būvi pasargās arī no mainīgajiem laika apstākļiem.

Lapenes būvniecība nav sarežģīta un “praktiskais latvietis” to var paveikt paša spēkiem. Taču jāliek aiz auss, ka drošai būvei nepieciešams labs projekts un šo uzdevumu gan labāk būs uzticēt speciālistiem.