Slimības lapas aprēķins – kā nekļūdīties?

Dalies

Teju ikkatrs gadā kaut reizi saķer iesnas vai temperatūru. Ne visas slimības formas ir tik vieglas, un ne vienmēr, sirgstot ar kādu saslimšanu, ir iespējams doties uz darbu un veikt tur savus pienākumus. Bet kā rīkoties tādās situācijās? Protams, nepieciešams doties pie ārsta un vajadzības gadījumā arī nokārtot slimības lapu. Kas ir slimības lapa, kādi ir tās veidi un kāds ir slimības lapas aprēķins mikrouzņēmumā vai, piemēram, strādājot uz pilnu slodzi? Lasi un uzzini visu svarīgāko turpinājumā!

Sllimības lapas atšķiras, bet to iesniegšana ir vienāda – kopš 2018. gada tas notiek elektroniski. Šobrīd pastāv slimības lapa a, slimības lapa b, un ir svarīgi saprast, ka slimības lapa jeb tā dēvētā darbnespējas lapa pienākas katram strādājošajam, tāpat arī ir pieejama slimības lapa pārbaudes laikā. Kā atšķiras a un b slimības lapas?

sick women

Kāds ir slimības lapas a un b aprēķins?

Slimības lapas atšķiras pēc darbnespējas ilguma. Kā tās iedala?

 • Slimības lapas A aprēķins. To piešķir darbiniekam, kurš saslimis, un tā nodrošina, ka slimības lapas maksimālais ilgums ir 10 dienas, un pēc tam darbinieks atgriežas pie saviem darba pienākumiem, tāpēc šāds aprēķins ir svarīgs tiem slimojošajiem, kuri saslimuši ar salīdzinoši vieglām kaitēm, un šādu slimību apmaksā darba devējs.
 • Slimības lapas B aprēķins. To piešķir periodā, ja slimība ilgt vairāk par 10 dienām. Tālāk slimības laiku apmaksā valsts VSAA personā, atkarībā no tā, vai ir veiktas sociālās iemaksas pēc likuma noteiktajā laika periodā. Tāpat B slimības lapu piešķir, ja saslimis bērns, bet to sāk skaitīt jau no pirmās bērna saslimšanas dienas.

Svarīgi atcerēties, ka šāda procedūra, kas saistīta ar darbnespējas lapu izsniegšanu un apmaksu attiecas gan tad, ja ir slimības lapas aprēķins grūtniecēm, gan, ja ir slimības lapas aprēķins mikrouzņēmumā.

Savukārt, situācijās, kad nepieciešama slimības lapa atvaļinājuma laikā, ir citādāk – ja gadās saslimt atpūšoties, atvaļinājums tiek pagarināts. Bet kā pieteikt slimības lapu?

Slimības lapas pieteikšana – kas jādara?

Lai pieteiktu slimības lapu, sākumā jādodas, protams, pie ārsta, lai tiktu konstatēta kāda sasimšana un ārsts varētu izrakstīt slimības lapu. Kā tas notiek?

 1. Pēc slimības konstatēšanas ārsts e-veselības sistēmā atver e-darbnespējas lapu un ievada datus par saslimušo darbinieku.
 2. Nākamajā dienā informāciju saņem VID un par darbinieka saslimšanu tiek imformēts uzņēmuma vadītājs. 
 3. Ja slimība ir ilgāka par 10 dienām, ģimenes ārsts elektroniski pagarina darbnespējas lapu un slimais darbinieks var pieprasīt pabalstu no VSAA.

Bet kādos gadījumos piešķir slimības lapu?

Slimības lapu darbiniekiem izsniedz, ja:

 • slimības vai traumas gadījumā zaudēta darba nespēja;
 • nepieciešams saņemt medicīnisko palīdzību;
 • nepieciešama izolācija karantīnas laikā;
 • atveseļošanās periodā nepieciešams atrasties rehabilitācijas iestādē;
 • paredzēts izmeklējums;
 • jākopj saslimis bērns līdz 14 gadu vecumam;
 • ir grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma laiks u.c.
sick women

Slimības lapas aprēķina kalkulators – kas tas ir un kā darbojas?

Lai aprēķinātu, vai un kā mainījusies alga slimības laikā, noderīgs rīks var būt slimības lapas aprēķina kalkulators, ar kura palīdzību arpēķināt gan slimības lapu A, gan slimības lapu B. Kā to izmantot?

 1. Atver piemērotāko kalkulatoru, kas pieejams bez maksas internetā;
 2. Ievadi un atzīmē nepieciešamo – slimības sākuma un beigu laiku, bruto algu u.c.;
 3. Iepazīsties ar rezultātu un uzzini, kā un vai mainījusies Tava alga. 

Slimības lapas aprēķina kalkulators ir ērts rīks, un to izmantot var teju ikviens darbinieks un darba devējs, tādējādi atvieglojot sev ikdienu. Vai Tu slimo un jau zini, kādas izmaiņas gaidāmas Tavā algā, kas saistāmas ar slimošanas laiku? Ja nē, atver aprekins.lv slimības lapas aprēķina kalkulatoru un uzzini!